Jak działa karta kredytowa i czym różni się od debetowej?

Image

Jak działa karta kredytowa i czym różni się od debetowej?

Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej rzeczy możemy załatwić bez wychodzenia z własnego domu, a potrzebujemy do tego jedynie telefonu czy laptopa oraz karty płatniczej. Wśród usług, które realizowane są online, dominują zakupy - ubrań, elektroniki, czy produktów spożywczych. Polacy chętnie korzystają z rozrywek przez internet - wykupują subskrypcje do platform streamingu wideo, a nawet odbywają wizyty lekarskie. Wszystkie te czynności łączy jeden warunek - transakcje dokonywane są przy użyciu karty płatniczej. Nie każdy wie, ile korzyści przynosi wykorzystywanie tego produktu, ani czym różni się wariant kredytowy od debetowego. Dowiedz się, w jaki sposób ich używać i dlaczego będzie to dla Ciebie opłacalne.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Wizualnie obie karty wyglądają tak samo, jednak w ich funkcjonowaniu są znaczące różnice. Dowiedz się, w jaki sposób działa karta kredytowa i debetowa i jak możesz z nich korzystać.

Karta debetowa

Plastikowa karta wydawana przez bank po otwarciu w nim rachunku osobistego. Korzystając z niej, możesz dokonywać płatności przy użyciu własnych środków zgromadzonych na koncie bankowym. Oprócz tego umożliwia ona wypłatę gotówki z bankomatów, czy wpłatę pieniędzy we wpłatomatach.

Karta kredytowa

W odróżnieniu od powyższego ten produkt pozwala na korzystanie z pieniędzy pożyczonych od banku do wartości określonego wcześniej limitu, co wiąże się z późniejszą koniecznością spłaty zobowiązania. Karta nie musi być powiązana z rachunkiem osobistym, dlatego możliwe jest jej otrzymanie w dowolnym banku.

Mechanizm działania karty kredytowej

Do otrzymania karty niezbędne jest podpisanie umowy kredytowej z bankiem, co umożliwia korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu. W rozsądnym użytkowaniu tego produktu kluczowy jest okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych, dzięki któremu możesz zniwelować konieczność zapłaty odsetek.

W wyznaczonym czasie należy uregulować zobowiązanie, wykonując przelew pieniędzy lub ustawiając na swoim koncie osobistym zlecenie stałe. W przypadku braku funduszy powinieneś zapłacić określoną kwotę minimalną, co pozwoli uniknąć kary umownej, ale będzie wiązało się z późniejszą koniecznością spłaty odsetek od pozostałego zadłużenia.

Jakie są zalety i wady posiadania karty kredytowej?

Rozważne używanie karty przyniesie jej posiadaczowi wiele korzyści. Niestety dla osób, które nie rozumieją zasad jej funkcjonowania, płatności realizowane w nieprzemyślany sposób mogą być początkiem problemów z zadłużeniem. Jak się przed nimi ustrzec?

Zalety używania karty kredytowej

Wśród profitów bycia posiadaczem tego produktu bankowego są:

• realizacja płatności bez posiadania w danym momencie gotówki,

• możliwość dokonywania zakupów i transakcji w tradycyjnych sklepach oraz Internecie,

• znaczące udogodnienia podczas podróży zagranicznych – karta kredytowa bywa niezastąpiona w rezerwacji biletów lotniczych, wypożyczaniu samochodu, kupnie paliwa, czy usługach hotelowych,

• szansa skorzystania ze zniżek i promocji.

Zagrożenia

Nieumiejętne posługiwanie się kartą może prowadzić do negatywnych konsekwencji:

• możliwość wystąpienia przestępstwa przy nieuprawnionym użyciu karty, jeśli zostanie np. zgubiona przez posiadacza i znaleziona przez nieuczciwą osobę (jednak pozytywną rzeczą jest opcja zastrzeżenia karty, dlatego bezpieczeństwo jest wyższe niż w przypadku posługiwania się gotówką),

• dodatkowe koszty związane z wykorzystaniem karty do realizacji przelewów czy transakcji gotówkowych, np. wypłaty środków w bankomacie,

• zadłużenie obciąża zdolność kredytową, a nieterminowo spłacany kredyt przyczynia się do negatywnej historii kredytowej i problemów z uzyskaniem finansowania w przyszłości.

Wybór dopasowanej karty

Znając i rozumiejąc zasady funkcjonowania tych produktu, możesz wiele zyskać. Płatności realizowane przy użyciu karty kredytowej są komfortowe, bezpieczne i szybkie. Składając w banku wniosek o ten produkt, możesz zdecydować się na limit od 1000 do nawet 150 000 złotych. Warto, abyś był świadomy, ile dodatkowych bonusów na Ciebie czeka:

• możliwość wygodnych płatności telefonem, czy zegarkiem,

• szansa uzyskania zwrotu za zakupy,

• proste wsparcie akcji charytatywnych,

• bezpłatne ubezpieczenia dla podróżujących,

• korzystanie z programów lojalnościowych - dostępne są promocje i nagrody.

Bank oferuje wiele profitów. Dzięki usłudze Fast Cash możesz skorzystać z pieniędzy jeszcze przed otrzymaniem karty, a zobowiązanie może być spłacane w dogodnych ratach. Nie czekaj i skontaktuj się z doradcą, który udzieli Ci wsparcia przy wyborze karty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Izka

Ja założyłam swoją kartę kredytową z fajnym limitem i na dobrych warunkach na I piętrze nad placówką Nest Bank w Centrum Finansowo-Ubezpieczeniowym na przeciw hali targowej.